Sklep Maris Stella

Sklep Maris Stella
Zapraszam!

wtorek, 29 marca 2016

Przepis na olej do olejowania włosów z ziołami - receptura autorska.

Witam, :)
dziś mam na blogu przepis na ziołowy olej do olejowania włosów. Jest to ulepszony olej z anyżem, lnem i miętą. W pierwszej, poprzedniej wersji do tego oleju po lewej dodałam brahmi i wymieszałam do konsystencji półrzadkiej a dziś opiszę kolejną mieszankę z tym olejem, zdjęcie po prawej. Zrobiłam tą mieszankę w oparciu o metodę maceracji.
Składniki:
- przezroczysta butelka po oleju do włosów, moja posiada specjalną plastikową rurkę która ma dziurki. Ewentualnie może to być mały słoiczek szklany.
- młynek ręczny, najlepiej jest przeznaczyć sobie osobny młynek do mielenia ziół.
- wybrany przez nas olej, u mnie ten na zdjęciu po lewej.
- liście laurowe,
- kawa,
- nasiona kozieradki,
- nasiona czarnuszki,
- pyłek pszczeli w postaci granulek,
- ziele skrzypu polnego.
Przepis:
1. Jak ktoś ma taką samą butelkę jak na powyższym zdjęciu z lewej, to trzeba najpierw wyrzucić te zioła z rureczki i ją umyć lub wypłukać, by nic tam nie zostało z ziół. Jeśli nie, to w takim razie nic nie robimy. Ilość składników suchych powinna być proporcjonalna do ilości oleju, czyli olej powinien dobrze przykryć zioła w butelce.
2. Liście laurowe należy przed zmieleniem w młynku rozdrobnić na mniejsze kawałki. Pozostałe suche składniki trzeba również zmielić. Postarajmy się, by wszystkiego zmielić po równo, lub jeśli chcemy, w określonych przez siebie proporcjach.
3. Wsypujemy wszystkie zmielone składniki trzeba wsypać do rurki z dziurkami, lub prosto do słoiczka.
4. Wlewamy olej lub nie, jeśli to była butelka z dziurkami i olej już tam wcześniej był.
5. Odstawiamy na 2-4 tygodnie zanim zaczniemy używać oleju, co jakiś czas potrząsamy, ale najlepiej byłoby codziennie potrząsać naczyniem. Gotowe.

Jak używać.
Oleju należy nakładać na włosy przed umyciem, tutaj opisałam jak olejować włosy zwyczajnie i na hydrolat oraz zrobiłam ich porównanie.

poniedziałek, 28 marca 2016

Przepis na naturalne, ekologiczne perfumy olejowe.

Witam, :)
dziś jest artykuł o bardzo pachnącym kosmetyku, czyli o perfumach w oleju. Pomysł ten nie jest mój, bo takie perfumy istnieją już od bardzo dawna, moja jest tylko kompozycja zapachowa. Zaletą takich perfum jest oprócz tego, że sami je sobie robimy, to jeszcze wiemy co w nich jest, są też naturalne i o wiele tańsze od perfum z drogerii, wystarczy tylko kilka buteleczek olejków eterycznych. Poza tym, kupne perfumy nie są naturalne, pod z pozoru niewinną nazwą Parfum / Fragrance mogą czaić się szkodliwe, rakotwórcze substancje, które na pewno nie zostały przebadane. Zaczynamy od składników, tabelki z nutami olejków które posiadam i przepisu.

Składniki:
- szklane buteleczki - fiolki po próbkach perfum.
- różne olejki eteryczne, ważne by były naturalne, a nie jakaś kompozycja zapachowa, bo wtedy perfumy nie byłyby naturalne.
- olej, w moim przypadku z pestek malin.
- jakieś etui na te fiolki, ale niekoniecznie, nie musi być.

Nazwa olejku eterycznego Spis nut zapachowych Nuta górna Nuta środkowa Nuta dolna
Olejek paczulowy Nuta dolna

♫♪
Olejek cytronelowy Nuta górna ♫♪

Olejek anyżowy Nuta górna i środkowa ♫♪ ♫♪
Olejek lemongrasowy Nuta górna ♫♪

Olejek may chang Nuta górna ♫♪

Olejek melisowy (indicum) Nuta górna ♫♪

Olejek z limetki kwaśnej Nuta górna i środkowa ♫♪ ♫♪
Olejek pomarańczowy Nuta górna ♫♪

Olejek miętowy Nuta górna ♫♪

Olejek z drzewa różanego Nuta środkowa
♫♪
Olejek z drzewa sandałowego Nuta dolna

♫♪
Olejek lawendowy Nuta środkowa
♫♪

Wyjaśnienie tabelki.
W pierwszej kolumnie przy nazwach olejków eterycznych mamy tu zapisany w dwojaki sposób spis nut zapachowych. Pierwszy sposób, czyli druga kolumna, w której są słownie opisane nuty zapachowe i drugi sposób, czyli kolumny nr. 3, 4, 5 w których są osobno zaznaczone nuty zapachowe symbolem nutek.

Przepis:
1. Po otwarciu fiolki kroplami wlewamy olejki eteryczne, z tą zasadą, że najmniej powinno być olejków eterycznych z grupy dolnych nut zapachowych, pośrodku są oczywiście olejki eteryczne z grupy nut środkowych, a najwięcej powinno być olejków eterycznych z grupy nut górnych. Olejki eteryczne powinny zapełnić nie więcej niż połowę fiolki.
2. Kolejnym krokiem jest dolanie do olejków eterycznych dowolnego oleju, ja wykorzystałam olej z pestek malin. Wlewamy go tyle, by po zamknięciu fiolki utworzył się średni pęcherzyk powietrza.
3. Zamykamy fiolkę i dokładnie potrząsamy nią aż do połączenia się mieszaniny.
4. Możemy zacząć używać perfumy, jednak dobrze jest trzymać je w chłodnym, ciemnym miejscu przez 2 tygodnie zanim zaczniemy je używać. Wtedy zapach stanie się bardziej spójny i trwały, może też dojść do wytrącenia się osadów, żywic, co nie przeszkadza w używaniu perfum.

Kompozycje zapachowe, które ułożyłam:
1. cytronela, limetka kwaśna, paczula.
2. cytronela, lawenda, paczula.
3. lemongras, limetka kwaśna, paczula.
4. lemongras, lawenda, paczula.
5. limetka kwaśna, paczula.
6. limetka kwaśna, lawenda, paczula.
7. pomarańcza, limetka kwaśna, paczula.
8. pomarańcza, lawenda, paczula.
9. cytronela, pomarańcza, lawenda, paczula.
10. paczula, melisa, limetka kwaśna.
11. paczula, melisa, pomarańcza, limetka kwaśna.












28.3.2016 - święto.

Poniedziałek Wielkanocny. <3

środa, 9 marca 2016

Olejek eteryczny z limetki kwaśnej - recenzja.

Witam, :)
dziś jest kolejna recenzja olejku eterycznego, tym razem jest to olejek eteryczny z limetki kwaśnej.

Informacje od producenta.
Limetka kwaśna (lima) Citrus aurantifolia Christm & Swingle jest silnie rozgałęzionym zimozielonym drzewem lub krzewem. Owoce limety kwaśnej są okrągłymi jagodami wielkości 3 do 6 cm. Okrywa owocu dojrzałego jest zielona i gęsto pokryta gruczołkami olejków eterycznych. Owoc jest bardzo kwaśny, zapach aromatyczny, cytrynowy z nutą korzenno-drzewną.
Występowanie: Pochodzi z południowo- wschodniej Azji . Uprawiana jest w krajach tropikalnych i ciepłym subtropikalnym.
Surowiec: Owoc fruktus. Olejek otrzymywany w procesie tłoczenia zielonych, niedojrzałych całych owoców limy.
Lotność: olejek lotny, nuta zapachowa górna i średnia.
Kolor/konsystencja: jasno zielony/rzadki
Komponuje się z: cytronela, lawenda, rozmaryn, szałwia muszkatołowa, olejki cytrusowe
Działanie i zastosowanie: Olejek z limetki składa się z: α-pinen, β-pinen, sabinen, myrcen, limonen, y-terpinen, terpinolen, oktanal, nonanal, tetradekanal, pentadekanal, trans-α-bergapten, caryofylen, β-bisabolen, geranial, octan nerylu, octan geranylu, α-terpineo, linalool. Zastosowanie podobne jak olejku cytrynowego. Działa antyseptycznie, hamuje zapalenia, odświeża. Używany przy tłustej zanieczyszczonej skórze. Dodaje blasku skórze szarej, zmęczonej odświeża ją i wygładza. Pomocny w walce z cellulitem. Może być stosowany do pielęgnacji paznokci i skórek je okalających. W aromaterapii, do kąpieli i masażu do lamp zapachowych przy nerwowości i do poprawy koncentracji. Olejek można stosować beż rozcieńczenia na miejsca ukąszeń owadów. Powszechnie używany w dezodorantach, wodach po goleniu, w kosmetyce białej. Zapach olejku -  charakterystyczny korzenno-drzewny, świeży, z nutą cytrusową.
Uwagi: Nie wolno używać olejku z limetki na skórę przed wyjściem na słońce.
Podobnie jak olejek cytrynowy, podczas ciepłych kąpieli u osób bardzo wrażliwych może powodować podrażnienia i poparzenia! Należy olejek dozować w niewielkich ilościach.


Wygląd produktu.
Olejek zamknięty jest w buteleczce z ciemnego szkła z plastikowym dozownikiem.

Jak używałam:
Olejku używałam do kremu z maceratów oraz do perfum olejowych. Olejek ma świeży, bardzo kwaśny zapach, jest wydajny i ma intensywny aromat. Polecam.

poniedziałek, 7 marca 2016

Olejek eteryczny pomarańczowy - recenzja.

Witam, :)
dziś mam kolejną recenzję olejku eterycznego, tym razem pomarańczowego. Kupiłam go w sklepie Blisko Natury. Za niedługo napiszę kolejną recenzję olejku eterycznego, też z grupy cytrusów.
Informacje od producenta.
Olejek pomarańczowy (citrus sinensis). Olejek eteryczny 100% wytłaczany ze skórek owoców, 10 ml. O cudownym zapachu świeżych pomarańczy. Jest jednym z najsilniejszych w aromaterapii antydepresantów. Dodaje energii, chęci do życia i wigoru. Ma wiele właściwości, które wspomagają leczenie przeróżnych dolegliwości i schorzeń - od zapaleń do obniżonego libido czy depresjiMa działanie:- przeciwzapalne,- przeciwdepresyjne,
- rozkurczowe,
- pobudzające seksualnie,
- antyseptyczne,
- wiatropędne,
- moczopędne,
- tonizujące,
- uspokajające,
- żółciopędne,
- pobudzające układ immunologiczny,
- pobudzające układ trawienny,
- pobudzające apetyt,
- zwalczające trądzik i stany zapalne skóry.
Olejek pomaga w dolegliwościach skórnych. Wzmacnia tkankę łączną, regeneruje, ujędrnia i  działa antycellulitowo. Jest stosowany w pielęgnacji cery tłustej, mieszanej, problematycznej i zanieczyszczonej, ze względu na działanie antyseptyczne i oczyszczające. Zapach olejku pomarańczowego relaksuje i uspokaja, pozwala uzyskać pogodny nastrój. Poleca się go osobom nadpobudliwym, niespokojnym. Olejek należy stosować zewnętrznie, rozcieńczony w oleju bazowym. Należy unikać wystawiania skry na słońce.

Wygląd produktu.
Olejek zamknięty jest w buteleczce z ciemnego szkła z plastikowym dozownikiem.

Jak używałam.
Olejku używałam do kremu - przepis tutaj, który zrobiłam z maceratu - przepis tutaj. Użyłam go także do perfum olejowych. Zapach jest śliczny, a i cena dobra. Polecam.

piątek, 4 marca 2016

Eteryczny olejek wetiwerowy - recenzja.

Witam, :)
dziś mam recenzję olejku eterycznego wetiwer. Używałam go do kilku rzeczy, a kupiłam w sklepie Zrób Sobie Krem.
Informacje od producenta:
Olejek wetiwerowy otrzymuje się w procesie destylacji z parą wodną korzeni trawy wetiwerowej - Vetiveria Zizanioides.  
Występowanie: Pochodzi z Półwyspu Indyjskiego i Cejlonu. Uprawiana w strefie tropikalnej.
Surowiec: korzeń - radix. Olejek otrzymywany w procesie destylacji z parą wodną.
Lotność: intensywna, trwała nuta dolna, zapach drzewny.
Kolor/konsystencja: czerwono-brązowy/lepki
Komponuje się z: olejkami cytrusowymi, melisą, cytronelą, lawendą, geranium, nerolą, lemongrassem, różą, paczulą.
Działanie i zastosowanie: Najważniejszym składnikiem aktywnym olejku wetiwerowego jest felandren. W medycynie ludowej znajduje zastosowanie jako środek antyseptyczny i tonizujący. Pielęgnuje skórę, odpręża i uspokaja. Stosowany w kosmetykach do cery suchej i dojrzałej. Regeneruje, zapobiega powstawaniu zmarszczek. Uelastycznia skórę, stosowany w balsamach i olejkach do masażu zapobiegającym powstawaniu rozstępów ciążowych. Przydatny także przy cerze trądzikowej, oczyszcza, tonizuje i przyśpiesza gojenie stanów zapalnych. W aromaterapii stosowany przy depresji, nerwowości, wyczerpaniu, osłabieniu odporności, dolegliwościach związanych z przekwitaniem oraz z dolegliwościami związanymi z miesiączkowaniem. Olejek wetiwerowy stosowany jest jako utrwalacz zapachów, intensywnie pachnie, ma wyraźną ciepłą nutę mech - drzewo - ziemia. 
Uwagi: Dozowany w niewielkich ilościach. Jedna kropla wystarczy na krem lub olejek do ciała. Nie jest toksyczny, nie podrażnia naskórka, ani nie powoduje reakcji alergicznych.

Wygląd produktu.
Olejek o pojemności 7 ml jest zamknięty w szklanej buteleczce z ciemnego szkła z plastikowym dozownikiem.

Jak używałam.
Olejku w większości używałam do dyfuzora zapachowego, przepis jest tutaj. Użyłam go także do perfum olejowych, przepis już wkrótce. Bardzo mi podoba się jego zapach w perfumach, z pewnością go kiedyś zakupię.

środa, 2 marca 2016

Nowości z e-Fiore.

Witam,
dziś pokażę moje małe zakupy ze sklepu e-FIORE, produkty te przydadzą mi się do sporządzenia niezwykle pachnącego kosmetyku, o którym za jakiś czas napiszę.
1. Naturalny olejek eteryczny sandałowy 10 ml.
2. Naturalny olejek eteryczny z drzewa różanego 10 ml.
3. Naturalny olejek eteryczny z mięty pieprzowej 10 ml.
Dodatkowo, sklep e-FIORE do zamówień złożonych w dniach 8-14 lutego do każdego zamówienia powyżej kwoty 50 zł dołączył Walentynkowy prezent, składający się z:
- oleju arganowego 10 ml,
- masła kokosowo-arganowego 30 g,
- mydła kozie mleko 30 g.
Wszystko pięknie zapakowane, zobaczcie:
 
Zapowiada się dużo testowania. :)