Sklep Maris Stella

Sklep Maris Stella
Zapraszam!

sobota, 23 sierpnia 2014

Maceraty roślinne.

Witam słonecznie, :)
dziś napiszę o maceratach roślinnych. Na początku wyjaśnię, co to jest macerat.

Maceraty – oleje roślinne z wyciągami z kwiatów, pąków lub ziół. Tego typu olej zawiera oprócz oleju bazowego, rozpuszczalne w tłuszczach substancje aktywne z danej rośliny. Otrzymywane są przez moczenie kwiatów lub ziół w oleju roślinnym, poddawanie przez kilka tygodni działaniu promieni słonecznych i przefiltrowanie. Olej otrzymuje nazwę rośliny, której wyciąg zawiera olej bazowy. Maceraty są bardzo wrażliwe na ciepło i światło, dlatego też nie powinny być ogrzewane oraz narażane na działanie promieni słonecznych. Stosowane są w kosmetykach raczej jako dodatkowe oleje roślinne. Przy produkcji kosmetyków powinno się je wmieszać do fazy tłuszczowej na samym końcu (tzn. najpierw zostaje ogrzany olej z woskiem, później dodawane są oleje macerowane), w ten sposób zachowane są wszelkie cenne substancje aktywne.

Zrobiłam 3 maceraty: ze stokrotek, z róży i z rumianku.

Kwiaty stokrotki są pomocne przy otarciach, siniakach i stłuczeniach. Róża, jak wiadomo, ma w sobie cenne olejki i substancje które mają działanie odmładzające. Z kolei kwiaty rumianku mają działanie kojące i łagodzące podrażnienia.
 
Potrzebne narzędzia:
Prócz roślin potrzebujemy jeszcze pęsetę, nożyczki takie jak do papieru, małą miskę, woreczki z zapięciem strunowym odpowiedniego rozmiaru co do ilości ziół, sitko z drobnymi oczkami lub gęstą gazę lub ściereczkę, buteleczki, butelki bądź słoiki, słoiczki - również odpowiedniego rozmiaru, olej do wyboru - słonecznikowy, z winogron, orzechów włoskich, ze świeżego, niepalonego sezamu, oliwę z oliwek. Najlepiej, by olej był nierafinowany - nieoczyszczony. Użyłam do moich maceratów oleju z pestek winogron.
 
Sposób przygotowania maceratu ze stokrotki lub rumianku:
1. Stokrotki najpierw należy zerwać, najlepiej takie w pełni rozwinięte. Zrywamy kwiatostan - żółty środek i płatki - oraz łodyżkę.
2. Następnym krokiem jest, jak ja to nazywam, "oprawienie" kwiatów, czyli:
a. Pęsetą  wyrywamy dokładnie płatki - ma nie być żadnego płatka na kwiatku.
b. Nożyczkami obcinamy łodyżkę, tuż za koszyczkiem kwiatowym - tym okrągłym żółtym z wierzchu i zielonym od spodu.
c. Koszyczki zaraz po oprawieniu, jeden po drugim umieszczamy w misce.
3. Oprawione kwiatki wsypujemy do słoika bądź butelki dobranej do ilości ziół. Nie ugniatamy ich.
4. Wybranym olejem zalewamy części roślin tak, by wszystkie były nim polane i przykryte. Żadnych nieotoczonych roślin ma nie być, więc nie żałujmy oleju. Gdyby koszyczki nam wypłynęły na wierzch, ale byłyby pokryte olejem, nie przejmujmy się, jest dobrze. Źle by było, gdyby części roślin, które wypłynęły nie były w oleju. Na takich roślinach mogłaby się łatwo rozwinąć pleśń, macerat byłby wtedy do wyrzucenia.
5. Starannie zakręcamy słoiki lub butelki i odstawiamy je w suche, przewiewne, nasłonecznione miejsce na okres około 2,5-3 tygodnie. Mają stać nawet w ostrym słońcu. Raz lub dwa razy dziennie trzeba nimi dobrze mocno potrząsnąć.
6. Patrząc na słoiki lub butelki, po kilku lub kilkunastu dniach można zauważyć zmiany, które świadczą, że proces macerowania przebiega prawidłowo:
- koszyczki się rozdzieliły na pojedyncze igiełki,
- roślina w środku zmieniła swoją barwę na ciemniejszą,
- olej nieznacznie zmienił swą barwę na ciemniejszą lub jaśniejszą,
- olej nieznacznie zmienił swoją przejrzystość i stał się lekko mętnawy.
7. Po 2,5-3 tygodniach odkręcamy naczynia, na butelce stawiamy sitko, na to kładziemy gazę lub ściereczkę i na to wszystko wylewamy. Pilnujemy, by tego nie rozlać, co za pierwszym razem nie zawsze się udaje. :) Dokładnie odciskamy wszystko, aż do ostatniej kropli. Nie przejmujemy się intensywnym zapachem oleju. Butelkę zakręcamy. Macerat jest gotowy!

Sposób przygotowania maceratu z róży pachnącej:
1. Róży nie musimy zrywać całej, wystarczy tylko, że zerwiemy jej wszystkie, nawet najdrobniejsze płatki w całości. Robimy macerat tylko z odmian pachnących!
2. Następnie wykonujemy punkty 3-7 z poprzedniego opisu. Macerat jest gotowy!

Możemy wykonać wiele maceratów z innych ziół i roślin, trzeba tylko wiedzieć, jakie części są dobre do ich zmacerowania. Możemy też, jeśli nie chcemy lub nie mamy możliwości natychmiastowego przygotowania maceratu, najpierw ususzyć przygotowane i oprawione zioła i rośliny i przechowywać je w strunowych woreczkach. Macerat wtedy może być bardziej esencjonalny, ponieważ roślinne części nie zawierają już wody. Z kolei maceraty robione z świeżych roślin zawierają więcej lotnych olejków eterycznych. Maceraty mają trwałość 1 rok.

W następnym poście napiszę, co i jak zrobiłam z tych maceratów.

4 komentarze:

  1. "Otrzymywane są przez moczenie kwiatów lub ziół w oleju roślinnym, poddawanie przez kilka tygodni działaniu promieni słonecznych i przefiltrowanie. Maceraty są bardzo wrażliwe na ciepło i światło, dlatego też nie powinny być ogrzewane oraz narażane na działanie promieni słonecznych." - jedno przeczy drugiemu....to jak w końcu ma być ta macerata zrobiona??

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chodzi tu o długotrwałe ogrzewanie i wystawienie na działanie promieni słonecznych gotowego maceratu, tak aby nie przedobrzyć :)

      Usuń
  2. Czyli płatków nie dajemy do maceratu? Z rumianku czy stokrotki?

    OdpowiedzUsuń
  3. Można dać płatki z rumianku, ale ze stokrotki nie polecam. Ja zazwyczaj robię stokrotkowy macerat bez płatków.

    OdpowiedzUsuń