dziś przedstawiam przepis na Cytrusowy Ocet Do Sprzątania, który zastąpi nam kilka środków chemicznych do sprzątania w całym domu. Jest on bardzo prosty do zrobienia, na początku napiszę jak go zrobić, a potem podam jego zastosowania. Ocet ten różni się znacznie od maceratów na occie spirytusowym, winnym lub jabłkowym, ponieważ ten ocet jest robiony tak jakby "od zera".
- słoik,
- bagietka szklana lub łyżka,
- nożyk,
- stopka, skarpetka, rajstopy lub cienka pończocha,
- miska,
- czysta butelka szklana,
- woda przegotowana,
- dowolne owoce cytrusowe lub same ich skórki,
- cukier,
- 1-2 łyżki octu jabłkowego do rozpoczęcia fermentacji lub cały starter drożdżowy, czyli po prostu osad z poprzedniego octu.
1. Bierzemy owoce lub ich skórki i nożykiem odkrawamy wierzchnią, barwną warstwę skórki i tym samym po jej odkrojeniu widać kuliste zbiorniczki olejku eterycznego, dla ułatwienia narysowałam obrazek powyżej.
2. Odkrojone skórki wrzucamy do słoika.
3. Teraz nożykiem odkrawamy same kuliste zbiorniczki olejku eterycznego, gdyż na nich nam zależy, starajmy się odkroić je wszystkie tak, by znalazło się przy nich jak najmniej albedo. Te zbiorniczki ze skórki również wrzucamy do słoika.
4. Wlewamy 1-2 łyżki octu jabłkowego lub cały osad z poprzedniego octu, czyli tzw. starter drożdżowy.
5. Wsypujemy 4-5 łyżek cukru.
6. Zalewamy wszystko przegotowaną wodą tak, by wszystko dobrze przykryć, ale i by było miejsce na fermentację, czyli gdzieś tak z 3/4 słoika.
7. Mieszamy bagietką lub łyżką i odstawiamy, nie trzeba niczym nakrywać słoika, ponieważ olejki eteryczne odstraszają muszki.
8. Po kilku godzinach lub dniach, zależnie czy daliśmy ocet, czy starter drożdżowy, powinny zacząć tworzyć się w słoiku bąbelki gazu. Dobrze jest wtedy mieszać zawartość nawet kilkanaście razy dziennie, by nic nie wylało się ze słoika.
9. Ocet Cytrusowy jest gotowy, gdy przestaną tworzyć się bąbelki gazu, ocet będzie sedymentował i nabierze specyficznego zapachu, w moim odczuciu jest to zapach octu cytrusowo - bananowy, kolor zaś zależy od tego jakich cytrusów użyto.
10. Wystarczy teraz odcedzić ocet od skórek poprzez wyciśnięcie ich przez pończochę lub stopkę czy co tam macie, najlepiej jest mocno wyciskać małe porcje skórek, gdyż w ten sposób wyciśniemy większą ilość płynu. Uwaga, ocet delikatnie farbuje ręce.
11. Tak odciśnięty płyn przelewamy do butelki. Po kilku dniach ocet zsedymentuje i oddzieli się osad, a sam ocet zyska na przejrzystości. Ocet będzie zatem do sprzątania, a osad wykorzystam jako starter drożdżowy do produkcji kolejnego octu.
- w rozcieńczeniu z wodą do mycia podłóg, wanien, brodzików, kafelków, luster, mebli.
- bez rozcieńczenia do mycia szyb, kuchenki, mebli, toalety, jako odkamieniacz do toalety, baterii łazienkowych i kuchennych, prysznica i czajnika.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz