Sklep Maris Stella

Sklep Maris Stella
Zapraszam!

piątek, 2 stycznia 2015

Twardy szampon z gliną Ghassoul do włosów zniszczonych.

Witam, :)
dziś piszę o szamponie w kostce, używałam go przez ostatnich kilkanaście tygodni. Kupiłam go w Mydlarni u Franciszka.
Informacje od producenta:
Szampony stworzone z myślą o wszystkich, którzy szukają kosmetyków do pielęgnacji włosów opartych na ekstraktach z ziół. Coś, co było kiedyś, bardzo dawno temu - szampon twardy w kostce, krojony z bloku. Szampon do włosów zniszczonych na bazie marokańskiej glinki Ghassoul, z proteinami jedwabiu, bezzapachowy. 
Właściwości: marokańska glinka Ghassoul sprawia, że włosy i skóra głowy są skutecznie umyte (ma właściwości oczyszczające). Po zastosowaniu szamponu z glinką i proteinami jedwabiu włosy stają się wyjątkowo miękkie, błyszczące i sprężyste.
Sposób użycia: mokre włosy natrzeć kostką szamponu do utworzenia się piany (piana sztywna, jak ubite białko jaja), chwilę masować opuszkami palców, a następnie spłukać. Na długie włosy zaleca się nałożenie odżywki ułatwiającej rozczesywanie.
Waga: 100 g.
Inci: Aqua, Propylene Glycol, Sodium Stearate, Glycerin, Sucrose, Sodium Laurate, Sorbitol, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Chloride, Stearic Acid, Lauric Acid, Pentasodium pentetate,  Tetrasodium EDTA, Cationic Polimer In Solution, Ghassoul lava clay, Hydrolyzed silk, Herbal Extract.

Objaśnienie składników: (czerwony - składnik zły, pomarańczowy - średni, żółty - może być, zielony - dobry).

- Aqua - woda.

- Propylene Glycol - glikol propylenowy. Hydrofilowa substancja nawilżająca skórę. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotora przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Humekant - zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Wspomaga działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywności wody, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów. Glikol propylenowy jest bezpieczny do stosowania nawet w stężeniu 50% w gotowym preparacie. Może powodować podrażnienia, jeżeli nakładany jest na skórę chorobowo zmienioną.

- Sodium Stearate - sól sodowa kwasu stearynowego (mydło). Pełni funkcję emulgatora.

- Glycerin - gliceryna. Hydrofilowa substancja nawilżająca. Ma zdolność przenikania przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu pełni rolę promotor przenikania - ułatwia w ten sposób transport innych substancji w głąb skóry. Humekant - zapobiega krystalizacji (wysychaniu) masy kosmetycznej przy ujściu butelki, tuby itp. Wspomaga działanie konserwujące poprzez obniżenie aktywności wody, która jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów.

- Sucrose - sacharoza, cukier.

- Sodium Laurate - laurynian sodu.

- Sorbitol - alkohol heksahydroksylowy otrzymywany z glukozy. Substancja hydrofilowa dobrze rozpuszczalna w wodzie. Jest bardzo higroskopijna - absorbuje i wiąże wodę z otoczenia. Substancja o słodkim smaku, stosowana również w żywności. Sorbitol pierwszy raz został znaleziony w dojrzałych owocach jarzębiny Pyrus aucuparia. Substancja hydrofilowa, nawilżająca. Wiąże wodę na powierzchni naskórka, dzięki czemu odpowiednio nawilża. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Sorbitol posiada słodki smak, dlatego stosowany jest w produktach do higieny jamy ustnej w celu polepszenia smaku. Humekant - zapobiega wysychaniu kosmetyku. W przypadku kosmetyków ciekłych zapobiega krystalizacji przy ujściu z butelki. Wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyku - zwiększa kleistość preparatów. Ponadto pełni rolę rozpuszczalnika dla innych substancji hydrofilowych zawartych w kosmetyku.

- Sodium Laureth Sulfate - sól sodowa siarczanu oksyetylenowanego alkoholu laurylowego. Anionowa substancja powierzchniowo czynna. Często stosowana również w chemii gospodarczej, ze względu na niski koszt produkcji. Jedna z najpopularniejszych substancji myjących - usuwa zanieczyszczenia z powierzchni skóry i włosów. Substancja o właściwościach pianotwórczych.

- Sodium Lauryl Sulfate - laurylosiarczan sodu. Organiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu dodecylosiarkowego (siarczanu dodecylu, estru dodekanolu i kwasu siarkowego). Związek ten jest szeroko stosowany jako detergent o charakterze jonowym. Działa drażniąco na skórę i może powodować wiele problemów skórnych.

- Sodium Chloride - sól sodowa kwasu chlorowodorowego lub chlorek sodu. Nieorganiczny związek chemiczny. Występuje w postaci bezbarwnych kryształów. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Substancja stosowana w preparatach do higieny jamy ustnej jako substancja polerująca oraz redukująca nieprzyjemny zapach. Modyfikator reologii. Wpływa na konsystencję kosmetyków myjących - powoduje wzrost lepkość w preparatach zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne.

- Stearic Acid - kwas oktadekanowy lub kwas stearynowy. Organiczny związek chemiczny. Należy do nasyconych kwasów tłuszczowych. Ciało stałe koloru białego. Substancja słabo rozpuszcza się w wodzie. Natomiast dobrze rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych i etanolu. Substancja re-natłuszczająca w preparatach myjących. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych z warstwy rogowej naskórka. Dlatego stosuje się substancje re-natłuszczające, które odbudowują barierę lipidową i częściowo hamują proces wymywania lipidów z warstwy rogowej naskórka. Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie (wymieszanie) fazy wodnej z fazą olejową. Przykładem emulsji kosmetycznych są kremy, mleczka, balsamy. Kwas stearynowy pełni również rolę stabilizatora emulsji, czyli chroni np.krem przed rozwarstwianiem, a tym samym przedłuża trwałość kosmetyków. Substancja bezpieczna do stosowania w kosmetykach. Przeprowadzane badania preparatów, które w składzie zawierały około 13% kwasu stearynowego, wykazały, że nie powoduje on działania drażniącego na skórę i oczy.

- Lauric Acid - kwas laurynowy. Pomaga leczyć trądzik, łysienie i zwalcza wirusy. Znajduje się w kokosie i mleku matki. Ma bakteriobójcze i wirusobójcze właściwości, niszczy drobnoustroje pokryte otoczką lipidową (wirus HIV, cytomegalowirus, wirus opryszczki, przeziębienia, Helicobacter pylori). Zwalcza infekcje, wysypki i egzemy, leczy drobne skaleczenia i mikro-urazy skóry, łagodzi świąd i ból po ukąszeniach owadów. Zmniejsza grzybicę i łysienie.

- Pentasodium pentetate - substancja chelatująca pochodzenia chemicznego. Substancja tworząca kompleksy chelatowe z jonami większości metali. Środek chelatujący związki organiczne, który dodaje się do produktów kosmetycznych, aby mógł wytworzyć z jonami metali kompleks, przez co może wpłynąć na stabilność i/lub wygląd kosmetyków.

- Tetrasodium EDTA - etylenodiaminotetraoctan tetrasodu lub sól tetrasodowa kwasu wersenowego. Substancja rozpuszczalna w wodzie, stabilna chemicznie. Pełni rolę sekwestranta, czyli substancji, która kompleksuje jony metali. Dzięki temu zwiększa trwałość kosmetyku i jego stabilność.

- Cationic Polimer In Solution - kationowy polimer w roztworze.

- Ghassoul lava clay - glinka Ghassoul.

- Hydrolyzed silk - hydrolizat protein jedwabiu. Substancja filmotwórcza, hydrofilowa, rozpuszczalna w wodzie. Jest odpowiedzialna za utrzymywanie wody w naskórku, dzięki czemu go nawilża, a także kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza. Ponadto stosowana jest w preparatach myjących w celu ograniczenia potencjalnego działania drażniącego anionowych substancji powierzchniowo czynnych jak np. Sodium Laureth Sulfate. Ze względu na duży rozmiar cząsteczki nie penetruje w głąb skóry, pozostając na powierzchni. Wykazuje doskonałe powinowactwo do powierzchni skóry, włosów i paznokci. Substancja antystatyczna, zmniejsza elektryzowanie się włosów. Hydrolizat protein jedwabiu wpływa na trwałość piany, gasząc ją. Substancja także wpływa na właściwości aplikacyjne kosmetyku - zwiększając jego lepienie i kleistość, przez co może utrudniać rozsmarowywalność gotowego produktu. Humekant - zapobiega wysychaniu preparatu kosmetycznego oraz krystalizacji przy ujściu butelki.

- Herbal Extract - wyciąg ziołowy.

Ranking składników.
7 zielonych, 1 żółty, 4 pomarańczowe i 6 czerwonych składników. 7+1=4+6 czyli 8 nie równa się 10. W tym szamponie było zdecydowanie za dużo szkodliwych składników, dla mnie to raczej nie jest produkt naturalny, tym bardziej że nie ma żadnego certyfikatu. Taka mała kostka, a tyle szkodliwej chemii. To był zły zakup.

Wygląd produktu.
Szampon ma postać twardej kostki w kolorze brązowym, z jednej strony jest posypany glinką. Niestety nie ma na nim żadnych innych informacji oprócz nazwy produktu i firmy, nawet daty przydatności do zużycia tam nie było! Pachnie chyba lekko ziołowo, nie umiem określić tego aromatu.

Jak używałam:
Na początku szampon używałam trąc kostką po mokrych włosach, lecz nie było to dobre, szampon szarpał włosy i je wyrywał. Dalej próbowałam zmydlić go w rękach, a pianę nanieść na włosy, lecz szampon wyślizgiwał się z rąk. Kolejnym moim sposobem na niego było to, że suchą kostkę tarkowałam na wióry, które mieszałam w ręce z wodą i myłam nim tak włosy. To było trochę uciążliwe, więc wszystkie wióry wsypałam do dużego pojemnika, zalałam wodą i potrząsałam aż zrobiła się piana, którą nanosiłam łatwo na włosy, ale po jakimś czasie piana zmieniła się w szampon o konsystencji kisielu. Jak widać, kłopotu było z tym szamponem co niemiara, ale to nie wszystko. Po spłukaniu szamponu mokre włosy były bardzo tępe, więc od razu po myciu używałam maskę do włosów, po której włosy częściowo doszły do siebie. Mam rzadkie, suche i nisko-porowate włosy długie za łopatki, więc kłopot był naprawdę spory. Następnie po wysuszeniu włosów konieczne było użycie czegoś do rozplątywania włosów, ponieważ były bardzo skołtunione i nie szło ich rozczesać bez wyrywania, wcześniej nic nigdy takiego u mnie nie było. Tak więc naprawdę nie polecam tego szamponu, jest wiele innych lepszych kosmetyków naturalnych do mycia włosów, i za takimi się będę rozglądać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz